Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Karaan liittyvä keskustelu (säännöt, välineet, kilpailutoiminta yms.)

Valvojat: Tube, Johnny Boyh, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja pafipa »

Kilpailu: Kara SM-kilpailu 2024
Aika: Lauantaina 4.5.2024 alkaen kello 10:00
- Kilpailu on lähtökohtaisesti 2 päiväinen.

Paikka 1: Pro Carom Billiards (PCB)
Osoite: Sinikalliontie 3C, 02630 Espoo

Paikka 2: Puh.veli-klubi (PVK)
Osoite: Tulppatie 8, 00880 Helsinki

Kilpailuformaatti päätetään, kun lopullinen osallistujamäärä on tiedossa. Alkuvaiheessa kaikki pelaajat pelaavat joka tapauksessa vähintään kaksi peliä, jonka jälkeen noin puolet heistä pääsevät jatkoon pudotuspeleihin. Kaikki pelit pelataan 30 karaan tai 40 lyöntivuoroa, 40 sekunnin kello ja kaksi aikalisää per peli.

Osallistumismaksu: 50 € (+ kausilisenssi). MN21 puoleen hintaan (-50%)
- Lisenssin pitää olla maksettuna etukäteen https://www.suomisport.fi lisenssijärjestelmän kautta ennen kilpailun aloittamista.

Palkinnot: Kilpailuohjekirjan mukaisesti.

Ilmoittautuminen: Päättyy keskiviikkona 1.5.2024 kello 21:00. Ilmoittautuminen biljardi.orgin kautta: www.biljardi.org/ilmoittautuminen/.

Arvonta: Suoritetaan viimeistään illalla torstaina 2.5.2024.

Pukeutuminen: vähintään B-taso. Siisti kauluspaita tai kauluksellinen pikeepaita, suorat housut ja siistit kengät. (ei keinonahka/mokkalenkkareita) (kts. SBIL kilpailujen pukeutumisohjeet).

Kilpailun johto:
PCB: Paul Figueroa (040 777 1374)
PVK: Otto Järvinen

Lämpimästi tervetuloa kaikille!
pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Re: Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja pafipa »

Formaatti
Kilpailu pelataan kahdessa päivässä. Lohkovaihe (kaksi lohkoa) + 16 cup.

Lohkovaihe:
Lauantaina 4.5 klo 10:00. Lohko A pelaa PCB:llä ja lohko B PVK:lla. Lohkovaiheessa kaksi peliä per pelaaja, jonka jälkeen lohkojen sijat 1. – 8. pääsevät 16 cup vaiheeseen. Sijoitukset alkuvaiheessa määräytyvät: pisteet, kokonaiskeskiarvo, parhaan pelin keskiarvo, pelaajien keskinäinen ottelu, sarjat ja arvonta (tässä järjestyksessä).

16 cup:
Sunnuntaina 5.5 klo 10:00 ja myös kahdella salilla, voittajat pääsevät 8 cup vaiheeseen. 8 cupin pelit pelataan PCB:llä.

Kaikki pelit pelataan 30 pisteeseen / 40 lyöntivuoroa (40 sekuntia lyöntiaika ja 2 time-out). Finaali ilman lyöntivuororajaa. Tasoittava lyöntivuoro kaikissa peleissä ja aina aloituspisteistä.

Jatkopelien kaavio
pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Re: Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja pafipa »

-
Pelit PCB:llä

1 klo. 10:00 Moon Jongyun - Gumberg Joonas
2 klo. 10:00 Hynninen Samuli - Vierula Miika
3 klo. 11:00 Kaustinen Mikko - Soinisalo Tapio
4 klo. 11:00 Harju Jukka - Figueroa Paul
5 klo. 12:00 Lounamaa Joonas - Solhagen Sauli
6 klo. 12:00 Niittylä Tuomas - Hannula Toni
7 klo. 13:00 Muurainen Pertti - Moon Jongyun
8 Gumberg Joonas - Hynninen Samuli
9 Vierula Miika - Kaustinen Mikko
10 Soinisalo Tapio - Harju Jukka
11 Figueroa Paul - Lounamaa Joonas
12 Solhagen Sauli - Niittylä Tuomas
13 Hannula Toni - Muurainen Pertti
-

Kuva
pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Re: Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja pafipa »

-
Pelit PVK:lla

1 klo. 10:00 Hjort Timo - Nuutinen Mauno
2 klo. 10:00 Ahola Jarno - Matilainen M.
3 klo. 11:00 Hannula Sami - Sevastyanov A.
4 klo. 11:00 Öhman Kaj - Tainio Jarmo
5 klo. 12:00 Nyyssönen Jukka - Toivonen Jyri
6 klo. 12:00 Koponen Markku - Manninen Antti
7 klo. 13:00 Järvinen Otto - Hjort Timo
8 Nuutinen Mauno - Ahola Jarno
9 Matilainen M. - Hannula Sami
10 Sevastyanov A. - Öhman Kaj
11 Tainio Jarmo - Nyyssönen Jukka
12 Toivonen Jyri - Koponen Markku
13 Manninen Antti - Järvinen Otto
-

Kuva
Puhveli
Viestit: 804
Liittynyt: 10:18 14.02.2020

Re: Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja Puhveli »

pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024 Lohkovaiheen tulokset

Viesti Kirjoittaja pafipa »

OTTELUT LOHKO A
Peli Pelaaja 1 Karat 1 - Karat 2 Pelaaja 2
1 Moon Jongyun (CST) 30 - 8 Gumberg Joonas (PVK)
2 Hynninen Samuli (KK-79) 24 - 16 Vierula Miika (PVK)
3 Kaustinen Mikko (PVK) 12 - 18 Soinisalo Tapio (PCB)
4 Harju Jukka (PCB) 8 - 23 Figueroa Paul (PCB)
5 Lounamaa Joonas (EBK) 17 - 29 Solhagen Sauli (PCB)
6 Niittylä Tuomas (PCB) 11 - 25 Hannula Toni (CST)
7 Muurainen Pertti (KK-79) 22 - 23 Moon Jongyun (CST)
8 Gumberg Joonas (PVK) 17 - 24 Hynninen Samuli (KK-79)
9 Vierula Miika (PVK) 14 - 8 Kaustinen Mikko (PVK)
10 Soinisalo Tapio (PCB) 29 - 6 Harju Jukka (PCB)
11 Figueroa Paul (PCB) 27 - 16 Lounamaa Joonas (EBK)
12 Solhagen Sauli (PCB) 23 - 6 Niittylä Tuomas (PCB)
13 Hannula Toni (CST) 12 - 18 Muurainen Pertti (KK-79)

SIJOITUKSET LOHKO A
Sij. Pelaaja Pisteet Ka
1A Moon Jongyun (CST) 4 0,679
2A Solhagen Sauli (PCB) 4 0,65
3A Figueroa Paul (PCB) 4 0,625
4A Hynninen Samuli (KK-79) 4 0,6
5A Soinisalo Tapio (PCB) 4 0,588
6A Muurainen Pertti (KK-79) 2 0,5
7A Hannula Toni (CST) 2 0,463
8A Vierula Miika (PVK) 2 0,375
9A Lounamaa Joonas (EBK) 0 0,413
10A Gumberg Joonas (PVK) 0 0,321
11A Kaustinen Mikko (PVK) 0 0,25
12A Niittylä Tuomas (PCB) 0 0,213
13A Harju Jukka (PCB) 0 0,175

OTTELUT LOHKO B
Peli Pelaaja 1 Karat 1 - Karat 2 Pelaaja 2
14 Hjort Timo (PVK) 23 - 16 Nuutinen Mauno (PVK)
15 Ahola Jarno (EBK) 14 - 16 Matilainen Markus (PVK)
16 Hannula Sami (KK-79) 30 - 14 Sevastyanov Arseni (Iso 8)
17 Öhman Kaj (PVK) 22 - 10 Tainio Jarmo (PVK)
18 Nyyssönen Jukka (CSS) 22 - 25 Toivonen Jyri (PCB)
19 Koponen Markku (HSK) 22 - 9 Manninen Antti (Iso 8)
20 Järvinen Otto (PVK) 16 - 27 Hjort Timo (PVK)
21 Nuutinen Mauno (PVK) 4 - 28 Ahola Jarno (EBK)
22 Matilainen Markus (PVK) 18 - 30 Hannula Sami (KK-79)
23 Sevastyanov Arseni (Iso 8) 12 - 12 Öhman Kaj (PVK)
24 Tainio Jarmo (PVK) 10 - 28 Nyyssönen Jukka (CSS)
25 Toivonen Jyri (PCB) 11 - 30 Koponen Markku (HSK)
26 Manninen Antti (Iso 8) 8 - 11 Järvinen Otto (PVK)

SIJOITUKSET LOHKO B
Sij. Pelaaja Pisteet Ka
1B Hannula Sami (KK-79) 4 0,896
2B Koponen Markku (HSK) 4 0,732
3B Hjort Timo (PVK) 4 0,625
4B Öhman Kaj (PVK) 3 0,425
5B Nyyssönen Jukka (CSS) 2 0,625
6B Ahola Jarno (EBK) 2 0,525
7B Toivonen Jyri (PCB) 2 0,507
8B Matilainen Markus (PVK) 2 0,493
9B Järvinen Otto (PVK) 2 0,338
10B Sevastyanov Arseni (Iso 8) 1 0,333
11B Nuutinen Mauno (PVK) 0 0,25
12B Tainio Jarmo (PVK) 0 0,25
13B Manninen Antti (Iso 8) 0 0,213
pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Kara SM-kilpailu 5.5.2024 Jatkopelit

Viesti Kirjoittaja pafipa »

JATKOPELIT
Peli Pelaaja 1 Karat 1 - Karat 2 Pelaaja 2

PCB klo 10:00 16Cup 1 Hjort Timo (PVK) - Muurainen Pertti (KK-79)
PCB klo 10:00 16Cup 2 Figueroa Paul (PCB) - Ahola Jarno (EBK)
PCB klo 11:00 16Cup 7 Koponen Markku (HSK) - Hannula Toni (CST)
PCB klo 11:00 16Cup 8 Solhagen Sauli (PCB) - Toivonen Jyri (PCB)

PVK klo 10:00 16Cup 5 Hannula Sami (KK-79) - Vierula Miika (PVK)
PVK klo 10:00 16Cup 6 Moon Jongyun (CST) - Matilainen Markus (PVK)
PVK klo 11:00 16Cup 3 Öhman Kaj (PVK) - Soinisalo Tapio (PCB)
PVK klo 11:00 16Cup 4 Hynninen Samuli (KK-79) - Nyyssönen Jukka (CSS)

8Cup 1 16Cup 1 - 16Cup 8
8Cup 2 16Cup 2 - 16Cup 7
8Cup 3 16Cup 3 - 16Cup 6
8Cup 4 16Cup 4 - 16Cup 5

Semi 1 8Cup 1 - 8Cup 4
Semi 2 8Cup 2 - 8Cup 3

Finaali Semi 1 - Semi 2

Lohko A (PCB) tulokset
Lohko B (PVK) tulokset
16-cup tulokset
pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Kara SM-kilpailu 5.5.2024 LIVE STREAM

Viesti Kirjoittaja pafipa »

LIVE STREAM PCB:

Pöytä 1:
https://youtu.be/c2dD_lBhU94

Pöytä 2:
https://youtu.be/90mv8tPWtEE
kidvekkeli
Viestit: 2
Liittynyt: 21:18 16.11.2023

Re: Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja kidvekkeli »

pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Re: Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja pafipa »

JATKOPELIT
Peli Pelaaja 1 Karat 1 - Karat 2 Pelaaja 2
16Cup 1 Hjort Timo (PVK) 30 - 14 Muurainen Pertti (KK-79)
16Cup 2 Figueroa Paul (PCB) 25 - 30 Ahola Jarno (EBK)
16Cup 7 Koponen Markku (HSK) 19 - 16 Hannula Toni (CST)
16Cup 8 Solhagen Sauli (PCB) 27 - 21 Toivonen Jyri (PCB)
16Cup 5 Hannula Sami (KK-79) 30 - 8 Vierula Miika (PVK)
16Cup 6 Moon Jongyun (CST) 20 - 16 Matilainen Markus (PVK)
16Cup 3 Öhman Kaj (PVK) 13 - 23 Soinisalo Tapio (PCB)
16Cup 4 Hynninen Samuli (KK-79) 22 - 25 Nyyssönen Jukka (CSS)
8Cup 1 Hjort Timo (PVK) 26 - 30 Solhagen Sauli (PCB)
8Cup 2 Ahola Jarno (EBK) 10 - 27 Koponen Markku (HSK)
8Cup 3 Soinisalo Tapio (PCB) 30 - 26 Moon Jongyun (CST)
8Cup 4 Nyyssönen Jukka (CSS) 27 - 25 Hannula Sami (KK-79)
Semi 1 Solhagen Sauli (PCB) 23 - 17 Nyyssönen Jukka (CSS)
Semi 2 Koponen Markku (HSK) 26 - 24 Soinisalo Tapio (PCB)
Finaali Solhagen Sauli (PCB) 30 - 24 Koponen Markku (HSK)
pafipa
Viestit: 303
Liittynyt: 21:25 19.10.2012

Re: Kara SM-kilpailu 4.-5.5.2024

Viesti Kirjoittaja pafipa »

TULOKSET
Sij. Pelaaja Ka
1 Solhagen Sauli (PCB) 0,651
2 Koponen Markku (HSK) 0,607
3 Soinisalo Tapio (PCB) 0,62
4 Nyyssönen Jukka (CSS) 0,595
5 Hjort Timo (PVK) 0,727
6 Moon Jongyun (CST) 0,627
7 Hannula Sami (KK-79) 0,799
8 Ahola Jarno (EBK) 0,516
9 Figueroa Paul (PCB) 0,631
10 Hynninen Samuli (KK-79) 0,584
11 Toivonen Jyri (PCB) 0,514
12 Muurainen Pertti (KK-79) 0,491
13 Matilainen Markus (PVK) 0,459
14 Hannula Toni (CST) 0,442
15 Öhman Kaj (PVK) 0,392
16 Vierula Miika (PVK) 0,325
17 Järvinen Otto (PVK) 0,338
18 Sevastyanov Arseni (Iso8 ) 0,334
19 Lounamaa Joonas (EBK) 0,413
20 Gumberg Joonas (PVK) 0,321
21 Nuutinen Mauno (PVK) 0,25
22 Kaustinen Mikko (PVK) 0,25
23 Tainio Jarmo (PVK) 0,25
24 Niittylä Tuomas (PCB) 0,213
25 Manninen Antti (Iso8 ) 0,213
26 Harju Jukka (PCB) 0,175
Vastaa Viestiin